T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Osmancık Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Osmancık Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Tarihçemiz

Güncelleme Tarihi: 25/02/2020

Osmancık Devlet Hastanesi, 1976 yılında İlçemiz Gemici Mahallesinde hizmete girmiş olup 1996 yılı sonuna kadar (50) elli yataklı, 1997 yılında yeni blokların hizmete girmesiyle 100 yatak kapasitesiyle 2014 yılına kadar hizmet vermiştir. Artan nüfus yoğunlu ve günün ihtiyaçlarına göre mevcut bina yetersiz kaldığından Yeni hastane binasına ihtiyaç duyulmuş, 16.12.2011 tarihinde Esentepe mahallesinde inşaatına başlanan 100 yataklı yeni hastane binasının tamamlanmasıyla 03.03.2014 tarihinden itibaren yeni yerinde modern sağlık hizmeti sunulmaya başlanmıştır.

Hastanemiz bugün itibari ile yaklaşık 45.000 çevre ilçelerle birlikte 75.000 nüfusa hizmet vermektedir. Aylık bakılan hasta sayısı ortalama 20.000 yıllık ortalama 240.000 dir.

Yeni Hastanemizde; 1.basamak 10 yataklı Yoğun Bakım Ünitesi, 1.basamak 4 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, Diyaliz Ünitesi, hastanemize bağlı Oğuzlar Diyaliz Ünitesi, Fizik Tedavi Ünitesi, Ameliyathane, Doğumhane, Kan Merkezi, Kan Alma, Sterilizasyon, Evde Sağlık, Hasta iletişim, Çalışan Hakları gibi birimler ile diyetisyen ve vücut analiz cihazı ile zayıflama birimi, solunum fonksiyon testi, yenidoğan işitme tarama testi, dolgu, kanal tedavisi ve protezin yapıldığı diş polikliniği, tüm hormon ve rutin biyokimya tahlillerinin çalışıldığı merkez laboratuarımız, tomografi ve dijital görüntülemenin yapıldığı röntgen cihazları, kemik dansitometri, renkli doppler Ultrason, EKO, eforlu EKG cihazları ile yüksek standartlarda kaliteli hizmet verilmektedir.

Acil servis ambulans girişleri ve acil ayaktan hasta girişleri ayrılmış, ilk müracaat sonrası hastaların durumuna ve önceliği değerlendirilerek ilk muayene odaları, müdahale odaları ve müşahede odalarında tedavi görmeleri sağlanmıştır.

Yataklı servislerde 52 oda, 100 hasta yatağı mevcuttur. Odalar son derece konforlu olarak dizayn edilmiş olup, her odada banyo, tuvalet, refakatçi koltukları, yerli kanalların seyredilebildiği Lcd televizyon, telefon, acil durumlar için oda içi ve tuvaletlerde hemşire çağrı sistemleri ve internet yanı sıra sürekli sıcak su mevcuttur. Hasta başı oksijen, vakum sistemleri tablo altına yerleştirilerek oda içi görünümü otel odalarını andırır şekilde hazırlanarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.

Poliklinikler bölümündeki bekleme alanları, hasta ve yakınlarının kullanımlarına uygun bir şekilde düzenlenmiştir. Ayrıca her hekime bir poliklinik odası verilmiş olup hastaların hekim seçebilme özgürlüğü uygulaması devam etmektedir.

Hastane içerisinde ve bahçesinde engelli vatandaşlarımız için düzenlemeler, uzaktan gelen hamileler için "anne misafirhanesi", "bebek dostu hastane" ve çocuk oyun alanı gibi halkımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak faaliyetlerimiz örnek teşkil etmektedir.

Osmancık Devlet Hastanesi "C" sınıfı hizmet grubunda bir hastane olmasına rağmen verdiği kaliteli ve modern sağlık hizmeti sunumuyla "B" sınıfı başarı grubunda halkımıza hizmet vermektedir ve "daha iyi bir hizmet" vizyonumuz sürekli devam edecektir.